Plánová vs. návrhová teze
Návrhovou tezí se (překvapivě) stejně jako u plánové také navrhuje nějaká změna, což může působit zmatečně. Jaký je tedy rozdíl mezi návrhovou a plánovou tezí?
Návrhová teze:
U tohoto typu teze debatujeme o tom, zdali vůbec chceme navrhovanou změnu zavést. Její konkrétní uskutečnění nás již ale tolik nezajímá. Hlavní slovo má tedy otázka zdali místo otázky jak. Typicky se tedy bude jednat o změny, na nichž nepanuje ve společnosti shoda.
V případě tohoto typu teze tudíž strana afirmativní může obhajovat to, proč bychom měli návrh zavést, jak se jí zlíbí. Může do debaty přinést jeden či více argumentů nebo může tezi podpořit pomocí analýzy stakeholderů (zúčastněných stran) a podobně.
Plánová teze:
V případě plánové debaty je však situace o něco odlišná, obvykle totiž budeme především debatovat o tom, jak danou změnu zavést, tedy o konkrétním plánu, který přinese strana afirmativní. Často u plánových tezí platí to, že sledují cíl, na němž panuje shoda napříč většinou společnosti, ale není jasné, jak jej přesně dosáhnout.
Toto pravidlo neplatí absolutně, plánově se debatují i teze, které zároveň mohou být návrhové (na jejich zavedení tedy neexistuje shoda). V tom případě „plánovost“ debaty poznáte podle výše zmíněného klíče tím, že za jejím zněním najdete „(P)“.
„EU by měla otevřít hranice imigrantům. (P)“