Strategie vyvracení plánové linie
V rámci negativního týmu budete mít v plánové debatě tedy za úkol vyvrátit nebo zásadně zpochybnit alespoň jednu část afirmativní linie. Proto je potřeba, abyste si v týmu nejdříve ujasnili, co všechno chcete v afirmativním plánu napadnout. Můžete postupovat různými způsoby, zde uvádíme pro příklad dvě různé strategie:
- komplexní napadení afirmativní linie ve všech jejích částech,
- identifikace a následné vyvracení nejslabšího článku plánové linie.
Můžete se tak pokusit vyvrátit všechny části plánové struktury (problém, příčinu, řešení i výhody), ale také se můžete rovnou zaměřit úžeji, tedy například pouze na příčinu. Mějte však na paměti, že i na plánovou debatu se vztahuje zákaz přinášení nových směrů vyvracení v druhých řečech. Pokud se tedy váš první negativní řečník zaměří pouze na příčinu, druhý negativní řečník musí v tomto stylu vyvracení pokračovat, nesmí nově začít napadat třeba řešení. Takže pokud vsadíte při vyvracení vše na jednu kartu, riskujete, že afirmace jedinou napadenou část své linie dokáže obhájit.
Výše představené strategie ale nejsou jedinými způsoby, jak lze při vyvracení postupovat. Můžete se třeba zaměřit nejen na jeden slabý bod v afirmativním plánu, ale hned na dva či tři. Velmi efektivní je také propojení dvou uvedených strategií. První negativní řečník tak může provést komplexní napadení všech bodů plánu, druhý negativní řečník se pak už bude věnovat pouze těm částem afirmativní linie, u kterých má negace největší šance na jejich vyvrácení.