Úloha negace v plánové debatě
Z předchozí kapitoly již víte, co všechno musí obsahovat plánová afirmativní linie. Nyní si vysvětlíme, jak takovou linii správně vyvracet.
Při debatování za stranu negativní budete mít v plánové debatě v principu stejný úkol jako u ostatních typů tezí, kde je úlohou negace vyvrátit nebo zásadně zpochybnit afirmativní linii. V debatě na návrhovou nebo třeba hodnotovou tezi tak negativní tým postupně vyvrací jednotlivé afirmativní argumenty, například útočí na nějaký předpoklad argumentu, napadá logické kroky v afirmativní argumentaci či se snaží zpochybnit její dopady.
Také v plánové debatě budete mít na straně negace za úkol přímo reagovat na afirmativní linii a vyvracet její jednotlivé části. A přestože v debatách na jiné typy tezí můžete přinášet i vlastní negativní argumenty, byť by to neměl být hlavní cíl negativního týmu, v plánové debatě musíte při vyvracení hájit tzv. status quo, tedy současný stav, přinášení vlastní plánové linie je proto zakázáno.
A oproti debatám na jiné typy tezí je zde ještě jeden zásadní rozdíl – aby mohl v plánové debatě negativní tým zvítězit, stačí mu vyvrátit jen jeden ze čtyř základních bodů afirmativní linie. Tím, že negace vyvrátí jeden bod z celé plánové struktury, přestává fungovat celý plán, jeho jednotlivé části jsou na sobě totiž vzájemně logicky závislé.